NEISPRIČANE PRIČE: destinacija Novi Bečej

Banatski fruštuk: Saša Dujin, direktor TOO Novi Bečej

Od praistorije do Džemsa Bonda

Odredišta koja privlače najviše turista u Srbiji su veliki gradovi Beograd i Novi Sad, planine Zlatibor, Kopaonik i Fruška Gora, banje kao što je Vrnjačka Banja, Sokobanja, a za njima je Vrdnik, koji ima najveći rast poseta. Slede Subotica s Palićem, Niš, Kragujevac… Ipak, to je statistika koja se samo odnosi na broj noćenja na tim destinacijama, to jeste značajan podatak, ali on mnogo toga i ne kaže, jer turisti moraju i nešto da pojedu i popiju, da kupe bar neki neki suvenir, da posete muzej, da se zabave... A za te podatke nema brojeva!

Muzej Žeravica: postavka o Dušku Popovu koji je bio inspiracija za lik tajnog agenta 007 Džejmsa Bonda

Sve izbirljiviji turisti ne žele samo da se odmore, rekreiraju i zabave, nego i da nešto novo vide i nauče. Zato su i manje sredine postale interesantne znatiželjnim putnicima, jer imaju šta da ponude. Jedna od takvih je destinacija je svakako Novi Bečej, lepa banatska varoš na Tisi.

Muzej Žeravica: kustos Ivana Zec

– U Novom Bečeju i njegovoj okolini postoji više od pet destinacija koje mogu da se vide bez obzira na godinšnje doba. To su naši muzeji: Žeravica – jedinstveni muzej traktora sa postavkom o Dušku Popovu, koji je bio inspirancija za lik Džemsa Bonda Janu Flemingu da stvori priču o tajnom agentu 007, kao i muzejska postavka o Ranku Žeravici, čuvenom košarkaškom treneru rođenom u Novom Miloševu. U istom mestu ima još jedan interesantan muzej, to je Kotarka. On se nalazi u žitnom magacinu preko puta dvorca porodice Karačonji, koji se za sada može videti samo spolja, jer mu sledi restauracija – uputio nas je Saša Dujin, direktor Turističke organizacije opštine Novi Bečej.

Dvorac Karačonji u Novom Miloševu

Ono što privlači turiste ka ovoj destinaciji je i Arača, ostaci benediktanskog manastira iz XIII veka sagrađenog na ostacima crkve iz XI veka. Okolina Arače ukazuje da je tu bilo naselja još od bronzanog doba jer je ovaj lokalitet – pleć, odnosno uzdignuti deo tla (mala visija), koje Tisa nije plavila. Do Arače se moglo doći kopnom, ali i vodom. Pristan i sada postoji i govori o bogatoj kulturi ovog područja.

Ostaci benediktanskog manastira iz XIII veka: možda je baš ovde Ričard Lavlje Srce vidao rane vraćajući se s krstaških pohoda

– Zato i postoji mnogo legendi i priča, neke su istinite, a neke ne mogu da se provere… Jedna od njih je svakako i pripovest da je engleski kralj Ričard Lavlje Srce vraćajući se s krstaških pohoda tu boravio neko vreme lečeći se i odmarajući. Četvrta destinacja je Slano Kopovo, rezervat prirode. To su poslednji ostaci Panonskog mora. Zanimljivo je da se na njemu voda osuši tokom leta, ali kada se tokom hladnijeg dela godine vrati ona je uvek slana – otkriva nam Saša Dujin.

Sivim ždralovima je odmorište Slano Kopovo

Dno Panonskog mora Slano Kopovo je i stanište ptica koje je najpoznatije po sivom ždralu koji migrira sa severa Evrope i može se uskoro videti (novembar mesec). Ovo je njihovo odmorište na putu ka severu Afrike gde borave tokom zimskih dana. To je jedinstvena prilika da se vidi i preko 10 hiljada ptica na jednom mestu.

Dvorište Glavaševe kuće

– Peto i ne manje zanimljivo odredište je etnografski muzej Glavaševa kuća. To je kuća uglednog i bogatog Novobečejca, advokata dr Vladimira Glavaša. Ona je postala zavičajni muzej na stogodišnjicu Glavaševe smrti i ovde može da se vidi kako je izledala kuća dobrostojećih ljudi u XIX veku. Jedna njena soba pripala je našem poznatom kompozitoru Josifu Marinkoviću koji je stanovao u blizini dr Vladimira, ali njegova kuća nije sačuvana. Prostorije muzej-kuće brižlјivo su uređene u duhu onog vremena. Moleraj je identičan onom kakav se tu nalazio u Glavaševo vreme – priča nam Dujin.

Portret kompozitora Josifa Marinkovića
Portret dr Vladimira Glavaša

Ono što treba istaći je da svi ovi muzeji ne rade ceo dan kao velikim gradovima i da bi se trebalo u Turističkoj organizaciji opštine Novi Bečej raspitati o radnom vremenu i najaviti im svoj dolazak. Trebalo bi reći i da se deo muzejskih postavki može videti u Kulturnom centru u kojem otkrivamo da je prvi mamut koji je nađen u Vojvodini upravo iz okoline Novog Bečeja, da je ovde, na lokalitetu Borđoš nađena najstarija vaga sa evropskog tla (oko XII veka pne) i jedna od najstarijih kašika koja datira iz perioda pre sedam hiljada godina.

Najstarija vaga sa evropskog tla nađena je na lokalitetu Borđoš
Ovde se jelo kašikom pre sedam hiljada godina

Deo varoši na koji su Novobečejci naročito ponosni je lepo uređeno šetalište – kej pored Tise. Tu se nalaze dve čarde gde je pored reke uživanje zagarantovano. A da čamci ne bi plovili sami po Tisi nešto dalje je i marina Gradište.

Kej pored Tise

– Do sada spomenuti sadržaji nisu bili vezani za godišnje doba, mada mi kažemo da ste kad god došli – dobrodošli u Novi Bečej. Mi u Banatu, koji nema tako dobru zemlju kao Srem i Bačka, kažemo kad dođu gosti – dobro i domaćinu, jer on prekida svoj težački rad i s radošću se posvećuje gostima. Sadržaji vezani za letnje doba su upravo nautički sport, relaksacija i kupanje u Tisi. Imamo marinu Gradište i privezišta za čamce, tu je i puno splavova, ali dogovor je da nijedan nije komercijalan – kaže Dujin.

Čamci na Tisi u marini Gradište

Ono što još obeležava ovaj banatski gradić su Velikogospojinski dani. Spada u najveće manifestacije u regionu i to je porodična manifestacija za sve uzraste i ukuse. Svake godine okuplјa oko 20 hiljada posetilaca koji sada već tradicionalno dolaze na Veliku Gospojinu da uživaju u bogatom dnevnom i noćnom programu.

Veoma posećena manifestacija Velikogospojinski dani

– Čuveni banatski kulinarski specijaliteti, takmičenje u kuvanju riblјe čorbe, atraktivan program uz najbolјe tamburice Banata, Bačke i Srema, koncerti dobrih rok grupa, revije najlepših paradnih konja uz još mnoga iznenađenja očekuje sve one koji se nađu u Novom Bečeju za vreme Velikogospojinskih dana – istakao je Saša Dujin, direktor Turističke organizacije opštine Novi Bečej.

Srednjevekovni piknik na Arači: zanimljiva lokacija, a još zanimljivija manifestacija

Napominjemo da je to samo jedna od mnogih manifestacija koje ovde organizuje turistička organizacija, ništa manje nisu zanimljive: Srednjevekovni piknik na Arači, Opasuljivanje, Testomanija, Festival štrudle… Mnogo toga može da se čuje, vidi, doživi, proba… A kada se od svega toga umorite onda možete da opustite i odmorite u lekovitoj vodi spa centra hotela „Terme Tiski cvet”.

Mesto za relaksaciju: spa centar hotela „Terme Tiski cvet”

Svaku destinaciju „prodaju” dobre priče, a mi, ma koliko se trudili da kažemo sve o Novom Bečeju neke priče ipak ostaju neispričane: kao što je banatski fruštuk i to da je Novi Bečej stariji od (Starog) Bečeja. Ali o tome nekom drugom prilikom!

Marina Jablanov – Stojanović

Foto: Mariniranje, wikipedia, TOO Novi Bečej