
Zanos ljubavnog plesa kratkog daha
Jedan od uzbudljivijih događaja na Tisi je njeno cvetanje. Međutim, ne promole se nežne latice nekog cveta i preplave Tisu, nego to insekti iz porodice Chironomidae izlaze iz reke i otpočinju svoj ljubavni ples. Toliko ih u nekom trenutku ima da deluje kao da je reka procvetala – zato im je narod i nadenuo to romantično ime.

Nekada ih je bilo i na drugim rekama, ali u Vojvodini sada se pojavljuju samo na Tisi. Njihova prisutnost i brojnost često se koristi kao indikator kvaliteta vode jer je ova vrsta osetljiva na zagađenje. Zato smo i došli da snimimo to jedinstveno zbivanje na poziv Turističke organizacije opštine Novi Bečej.

– Novi Bečej je već godinama domaćin manifestacije koja slavi cvetanje Tise. Posetioci se okupljaju na obalama reke, pale sveće, puštaju ih niz vodu, i u tišini posmatraju ples koji ne nalikuje ni na šta drugo. Naša Turistička organizacija nudi vožnju čamcima, predavanja, izložbe fotografija i lokalne proizvode, ali je istinska vrednost ovog događaja uživanje u prirodi, a naravno i u ovom fenomenu – uputio nas je Saša Dujin, direktor TO opštine Novi Bečej.

Ovaj događaj interesuje sve više turista i logično je da turističke organizacije simšljaju način da ih zadrže i duže od same pojave. Ovogodišnji program koji je osmislila TO opštine Novi Bečej upravo to potvrđuje.

Ljubavni ples ovih mušica je obično na početku leta, u blagi suton bez vetra, kada temperatura Tise pređe 20, a vazduha 25 stepeni Celzijusa. U toku tog sutona one bi trebalo da nađu svog ljubavnog partnera i polože jaja u reku.

Cele tri godine se spremaju za tih nekoliko sati života van mulja. Reklo bi se da su to potrebni uslovi, ali ne i dovoljni, mora da se dogodi još neka čarolija da bi ove mušice počele da izlaze iz Tise. Baš te večeri, kada smo mi došli da snimamo čarolija se nije desila, mada je prethodnog dana bila, ali smo uživali u vožnji na Tisi.

Davnih dana 2008. godine, kada sam se s novinarskom ekipom Dnevnika, dragim kolegama Miloradom Mitrovićem, koji nam je bio domaćin, Rožom Luko Stošić i fotoreprterom Nikolom Stojanovćem našla na Tisi imala sam priliku da vidim pravi spektakl. Radili smo rubriku za „Nedeljni ručak“ u Novom Bečeju, a potom smo na čamcu iščekivali događaj.

Viidevši čuvenog fotografa i fotoreportera Jaroslava Papa i brojne druge reporterske ekipe naoružane kamerama i fotoaparatima znala sam da me očekuje uzbuđenje, ali ne i kakvo. Kada je voda oko nas počela da „vri“, naš čamdžija je ugasio motor. Kao kokice kada iskaču iz lonca, tako su mušice izletale iz vode i započinjale svoju ljubavnu igru. Neverovatno je iskustvo naći se u oblaku ovih insekata.

Ove mušice su velike od sedam do dvanaest centimetara, pa predstavljaju pravi horor za one koji se boje insekata. Neće one ni ugristi, ni ubosti, ali će leteti oko vas, sletati na kosu, ruke, telo... Sasvim dovoljno da panika dostigne najviši nivo. Vama panika, a njima samo nekoliko sati da dišu, lete, vole i daju sve od sebe da pripreme novu generaciju mušica.

Doći u lepu banatsku varoš Novi Bečej je svakako zadovoljstvo, bilo da ste došli da provedete dan pecajući, uživajući u spa centru hotela Terme tiski cvet, ili u obilasku zavičajnog muzeja Glavaševa kuća. Možda otkrijete još nešto što će vam pleniti pažnju. Neka ova priča samo podstakne da dođete u Banat i otkrijete njegove čari!
Marina Jablanov Stojanović
Foto: Nikola Stojanović, Mariniranje