Najširi osmeh Dunava
Golubac je od 26. do 28. jula 2024. godine bio domaćin 16. Sajma Dunava, manifestacije koja je još jednom potvrdila svoj status jednog od najznačajnijih turističkih događaja u Srbiji. Ova manifestacija privlači mnogobrojne posetioce koji žele da uživaju u prirodnim lepotama i znamenitostima golubačkog kraja, ali i u bogatom kulturno-umetničkom programu Sajma.
– To je najveća manifestacija u Golupcu i obuhvata različite programe od sportskih nadmetanja, regate, takmičenja u pecanju i pripremi riblje čorbe do večernjih koncerata i kulturno-umetničkih programa – kaže nam Željka Milenković, vd direktora Turističke organizacije Golupca.
Sam Golubac je poseban doživljaj. Mesto je mirno, a ljudi prijatni. Dunav je ovde širok šest i po kilometara, pa zaista imate osećaj da ste na moru... Uređen kej-šetalište, plaža, a kako smo čuli, uskoro i nova marina i muzej. I zaista se na malo prostora mogu naći različiti sadržaji: od Golubačke tvrđave koja se nalazai na samom ulazu u Đerdapsku klisuru, manastira Tumane, Lepenskog vira ...
– Golubac nije samo najšiji osmeh Dunava kako ga popularno zovu, on je mnogo više od toga. Svi su ovde dobrodošli, a mi iz Turističke organizacije se trudimo da našu ponudu što više obogatimo – uverava nas arheolog Željka Milenković.
Mi smo imali priliku da boravimo u Golupcu za vreme ove manifestacije i možemo samo da pohvalimo domaćine. Bajagin koncert prve večeri nikoga nije ostavio ravdnodušnim i svi smo đuskali uz dobro nam poznate melodije.
Prvog dana smo imali priliku da upoznamo najmlađe takmičare u jedrenju u klasi Optimist. Obradovalo nas je koliko je devojčica u klubu i kako vešto jedre pa tvrdimo da su curice zaista carice!
– Mi u klub primamo decu već od prvog razreda osnovne škole, jer je potrebno nekoliko godina da se ovlada veštinom jedrenja. U naš klub dolaze deca koja vole vodu i nije uslov da budu plivači, jer to ovde nauče. Istakao bih da imamo ogromnu podršku lokalne samouprave: članarina je besplatna za decu iz naše opštine, oprema je takođe obezbeđena tako da deca mogu da treniraju bez te vrste pritiska – otkrio nam je Aleksandar Ilić, trener Jedriličarskog kluba „Golubac“.
Tog prvog dana u novom i lepom prostoru „Narodne biblioteke“, koja ima i galerijski deo, upriličena je izložba starih radio-aparata kolekcionara Miodraga Gligorića povodom stogodišnjice radija u Srbiji. Divna izložba ovog važnog medija, jedinog koji razvija maštu i ne krade vam vreme.
– Čitav jedan vek u Srbiji imamo priliku da slušamo radio koji je sa nama 365 dana u godina puna 24 sata. S njim obilazimo razne destinacije u svetu, putujemo u svet nauke, kulture, obrazovanja, sporta, zabave, dobrog raspoloženja, mašte – rekao je na otvaranju ove izložbe kolekcionar Miodraga Gligorić, inženjer informatike.
Ne znam koliko se u biblioteci sluša radio, ali je rad biblioteke dobro izmaštan – ne bazira se samo na knjizi, nego je ona u Golupcu nosilac kulturnih dešavanja. Do sada, do kraja jula, u njoj je bilo čak 40 raznih događaja vezanih umetnost i kulturu.
– Trenutno su u njoj dve izložbe „Meksiko u istorijskoj štampi Srbije“ i izložba starih radio-aparata. Sledeća izložba nam je početkom avgusta i dolazi iz Subotice. To su fotografije velikog glumca Bate Živojinovića, a povod je 90 godina njegovog rođenja – najavio je Milen Bogojević, direktor Narodne biblioteke “Veljko Dugošević” u Golupcu.
Prostor biblioteke je bilo i mesto gde su se odvijale radionice i pozorišne predstave za najmlađe u „Zmajevom selu“. Možda se pitate kakve veze ima zmaj sa Golupcem. O, i te kako ima! Ovo je kraj protkan mitovima i legendama, a jedna od njih je vezana za zmaja plavog kao Dunav koji prema predanju nastaje od šarana starog 200 godina!
Drugi dan Sajma Dunava počeo zabacivanjem plovka, odnosno pecanjem da bi uveče mogla da se napravi prava golubačka riblja čorba. Zmajevi, osim na plakatu, nisu primećeni, niti druga mitska bića. Valjda ćemo imati više sreće nekom drugom prilikom.
Mi u Vojvodini kuvamo drugačiju riblju čorbu, pa smo bili znatiželjni kakva je ova iz Donjeg Podunavlja.
– Golubački kotlić je jedna od najstarijih manifestacija u Srbiji osnovana pre 58 godina. Ribari koji su živeli na ovom području došli su na ideju da se takmiče u kuvanju riblje čorbe, koja se kuvala od sveže ribe i onoga što se našlo u bašti, a to je pre svega luk, poneki paradajz i zelena papričica. Nije bilo drugih začina osim soli – uputio nas je Radiša Mladenović iz TO Golubac.
Ipak, čorba je pretpela tokom vremena i neke izmene, jer, na žalost, Dunav više nije tako bogat ribom kao što je to bio pre više od šezdeset godina. Naime, izgradnjom hidorcentrale „Đerdap“ neke vrste ribe su zauvek napustile ovaj deo Dunava, pre svega moruna i jesetra od čije je ikre bio poznati kavijar. Kako bilo – čorbom smo bili zadovoljni, kao i mnogobrojni posetioci koji su se te večeri našli u Golupcu uživajući takođe u koncertu koji je priredio Željko Samardžić.
Poslednjeg dana Sajma pažnju nam je privukla promocija knjige Aleksandra D. Petrovića, jednog od urednika Radio Beograda i frontmena grupe Orthodox Celts poznatijeg kao Aca Seltik. Knjiga „Kuća od pesama“ su priče o tome kako su nastale najpoznatije pesme rokenrola. Upitao je prisutne šta je za njih roknerol, a onda odgovorio:
– Rokenrol je ono što bi trebalo da bude demokratija i lјudska sloboda. Rokenrol je sloboda da budeš ono što jesi. Kako ćeš se ti u tome svemu snaći, to je već druga priča. Na koji način ćeš se izražavati, ne samo muzički... Jer, rokenrol je mnogo šira priča od onoga što lјudi pomisle. On je način života i ne samo to, nego i način na koji plivaš kroz život! Ali moj rokenrol je otišao dalje, preneo se na pisanu reč – objasnio je Aca Seltik i uveo nas na najbolji način u priče u svojoj knjizi.
Novost u turističkoj ponudi Golupca je i vozić koji saobraća do Vinaca. Nismo propustili da se provozamo tik uz obalu Dunava i uživamo u panorami najšireg osmeha Dunava – zato i vama preporučujemo da ovaj doživljaj nikako ne propustite. Kao što ne bi trebalo da propustite ni vožnju katamaranom „Golubica“ vođenom sigurnom rukom kapetana Ljube Milunovića. Imaćete priliku da vidite drugi deo osmeha (prema Đerdapu) i vidite Golubačku tvrđavu s vode, što je izuzetan doživljaj.
Odlazimo iz Golupca s osmehom na licu, a kako drugačije? Ne samo zato što smo poneli lepe uspomene, nego što već sada znamo da ćemo se vratiti!
Marina Jablanov Stojanović
Foto: Mariniranje