soda bikarbona, sirce i etarska ulja 1 Foto M Jablanov

BROJNE BLAGODETI SODE BIKARBONE

Jeftino i moćno sredstvo u službi čistoće

Ako želite da vam kuća blista i miriše, da uklonite kamenac, mrlje – udružite sodu bikarbonu sa sirćetom, vodom i eventualno etarskim uljima i rezultat će biti čist i mirisan dom.

– Soda bikarbona je neorganska supstanca za koju je dokazano da ima višestruko korisno dejstvo: koristi se u kulinarstvu, u organskoj zaštiti bilja (protiv gljivica), za higijenu: kao sredstvo za čišćenje, apsorbovanje mirisa, ali i negu. Dobija se Solvejevim procesom i njena hemijska formula je NaHCO3, a ako pročitate na nekoj deklaraciji šifru E500 znajte da je to soda bikarbona ili natrijum hidrogenkarbonat kako je hemičari nazivaju. Napomenula bih da se njome ne čisti prostor samo fizički, nego i energetski. Ne samo da je korisna, ona je i jeftina, pa je slobodno koristite – preporučila nam je farmaceutkinja Aleksandra Obradović.

Osveživač vazduha – Soda potpuno eliminiše loše mirise. Možete je sipati u plitku teglicu, dodati nekoliko kapi eteričnog ulja: lavande, narandže, limuna, žalfije ili onog kojeg volite, promešajte i zatvorite teglicu alu-folijom i izbušite rupice.

Stavite u kupatilo i ostale prostorije u kući ili stanu. Osim na ovaj način možete i da pomešate s vodom: u raspršivač (od pola litre) dodati vodu, kašiku sode bikarbone i nekoliko kapi eteričnog ulja. Promućkati dobro da se soda bikarbona otopi. Ovim se prska prostorija da osveži vazduh i širi prijatan miris.

Miris kućnih ljubimaca – Iako redovno održavanje naših kućnih ljubimaca može izgledati dovoljno, ipak njihova postelja može imati miris koji se može proširiti na ostatak vašeg doma. Postoji i jednostavno rešenje – pospite sodu bikarbonu na mesto gde spava kućni ljubimac kako bi upila sve neželjene mirise. Posle pola sata istresite i dobro iščetkajte – mirisa više neće biti.

Savet farmaceutkinje Snežane Jović, koja je dobar poznavalac eteričnih ulja i njihovih svojstava, je da se ne dodaju u ovu sodu bikarbonu eterična ulja anisa, gorkog badema, cimeta, citrusa, klinčića, čajevca, breze, kamfora, jilang-jilanga, jer su ovo toksični mirisi za pse i mačke, koji su inače veoma osetljivi na mirise. Naprotiv, za mace možete koristiti etarsko ulje smilja, sperminta i komorača, dok je za pse dobro ulje mente, kedra i lavande. Snežana napominje da je etarsko ulje kedra pomešano sa mentom repelent, tj. odbija buve.

Zbogom neprijatnim mirisima cipela – Jedna od neprijatnih situacija je kada se skinu cipele, a onda, ne samo nas, zapahne neprijatan miris... Postoji rešenje i za to – sipati kašiku, dve sode bikarbone u čarapu i to staviti u cipelu i ostaviti tako nekoliko dana da upije sve mirise. Potom možete ponavljati postupak s mešavinom nekog eteričnog ulja i sode bikarbone i ostaviti preko noći. Noga će vam skliznuti u mirisne cipele, a ni cipelarnik više vas neće zapahnuti neprijatnim mirisom!

Čisto kupatilo – Čišćenje kupatila nikada nije zabavan ili prijatan zadatak, ali i to se mora. Najbolje je napraviti pastu od malo vode i sode bikarbone i istrljati mrlje njome. Ostaviti da odstoji 20 minuta i isprati.

Postoji i drugi recept: šolja sode bikarbone se pomeša sa pola šolje tečnog sapuna i tome se doda pola šolje vode i dve supene kašike sirćeta. Sve se sipa u bocu u kojoj ćete sve sastojke dobro izmukćati da bi se napravila viskozna smesa. Pospite po površini koja je uprljana i oribajte. Isperite toplom vodom.

Kamenac – Sudoperu, lavabo ili kadu prvo operite, pa potom pospite sodom bikarbonom. Dobro istrljajte četkom, sipajte sirće u raspršivač, pa onda poprskajte te površine – pojaviće se pena. Pustite da deluje, a potom samo isperite. Po potrebi ponovite postupak.

Za čisto i mekano rublje – Soda bikarbona ne samo da mogu da spreče da se kamenac nataloži u mašini za veš, nego može doprineti da veš bude bolje opran. Ako želite i prirodan omekšivač Snežana Jović savetuje da ga sami napravite. Pomešajte u većem sudu alkoholno sirće i sodu bikarbonu u odnosu 1:1. Sačekajte da pena splasne pa dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja i 2 dela demineralizovane vode (ako je bilo 100 g sode bikarbone i 1 dl sirćeta, onda dodati 2 dl vode). Četiri kašike ovog omekšivača će biti sasvim dovoljne za jednu punu mašinu veša. Ovaj omekšivač ne samo da je dobar za mašinu, za rublje i za vas, nego je i ekološki jer ne zagađuje kao skupi omekšivači koje preporučuju sa reklama.

Održavanje čistoće četkice za zube - Većina ljudi posle pranja zuba samo ispere četkicu i misli da je to dovoljno, ali nije! Da biste ubili neželjene bakterije potopite četkicu za zube u rastvor sode bikarbone, sirćeta i vruće vode na pola sata i tako je dezinfikujte.

Dezinfikovanje kuhinjskih sunđera – Verovali ili ne, kuhinjski sunđeri se smatraju najprljavijim delom kuhinjskog pribora. Ostaci hrane koji se često na njima nađu mogu biti odlična podloga za bakterije, a topla i vlažna sredina doprinosi da se one nesmetano razmnožavaju. Dobar način da ovo predupredite je da u posudu s vrućom vodom sipate nekoliko kašika sode bikarbone i stavite sunđer da odstoji u ovom rastvoru preko noći.

Kuhinjsko posuđe kao novo – Postoje uporne mrlje koje ne mogu da se skinu običnim pranjem s deterdžentom, pokušajte da ih operete u rastvoru sode bikarbone, tople vode i deterdže nta. Potopite sudove u ovaj rastvor i ostavite da stoji 15 minuta, potom isperite vodom.

Za sjaj metalnih predmeta – Napravite pastu od 3 dela sode bikarbone i 1 dela vode i time istrljajte metalne predmete. Tom pastom možete izribati i escajg ili bilo koji predmet od metala kome želite da vratite sjaj.

Protiv fleka na odeći – Uklonite fleke sa odeće rastvorom od 3 kašike sode bikarbone i 0,5 dl vode. Nanesete na mrlju, istrljate i isperete. Ukoliko mrlja nije nestala, ovaj put ostavite rastvor da odstoji sat vremena pa istrljajte i isperite. Ipak, postupak ne primenjujete kod tkanina čije boje nisu postojane

Piling za lice – Soda bikarbona pomešana s kokosovim uljem može da bude izvrstan piling za lice i telo. Rastopite u teglici kokosovo ulje ili organsko ekstra devičansko maslinovo ulje i dodajte nekoliko kašičica sode bikarbone da se napravi pasta. Dok se ne stegne povremeno promešajte da soda bude ravnomerno raspoređena. Ukoliko volite miris lavande u ovaj piling možete dodati i nekoliko kapi tog eteričnog ulja. Koristite ovaj piling za lice i telo jedanput nedeljno i vrlo brzo ćete videti kako vam je koža kao svila. Ovaj piling je odličan da se koristi baš sada u jesen zato što pomaže izjednjačavanju tena u slučaju da su ostale neke flekice od sunčanja – preporučila nam je Snežana Dukanac, autorka koncepta prirodne kozmetike i nege „La vie sans rides“ (život bez bora).

Marina Jablanov Stojanović

Foto: Mariniranje, Pixabay, Freepik