NEGA LICA I TELA I KOSE TOKOM LETA

Vratiti vlagu koži

Kako biti negovan tokom leta, kada sunce uprži? Prizanaćete – nije nimalo lak zadatak, jer vremenski uslovi ne samo da utiču na preplanulost kože nego mogu uzrokovati začepljenje pora zbog znojenja u kombinaciji s prljavštinom, prašinom i peskom. Nošenje maski u zatvorenim prostorima može samo dodatno da zakomplikuje situaciju. S druge strane, u klimatizovanim prostorijama vazduh je suv što takođe utiče na kožu. Rezultat je da koža gubi vlažnost i sjaj, pa joj je preko potrebna hidratacija.

Koži možete vratiti vlažnost sokom od krastavaca – najbolje ga izrendati i procediti kroz gazu, a dobijeni sok nanositi na lice da bi koža povratila vlagu. Na ovaj način se mogu umanjiti i efekti štetnih sunčevih zraka. Osim krastavca našoj koži mogu pomoći i hidrolati kojima ćemo s vremena na vreme osvežiti lice i dekolte, naročito ako bočicu pre upotrebe držite u frižideru. Hidrolati su cvetne vodice koje su nusprodukt procesa destilacije, odnosno dobijanja etarskog ulja iz cvetova .

– Ova cvetna vodica sadrži brojne aromatične i lekovite supstance i može da deluje slično kao i esencijalno ulje. Pošto je proces destilacije dugotrajan izdvaja se i druga i treća klasa. Tako, na primer, hidrolat lavande prve klase je veoma blagotvoran za kožu i najviše se koristi u kozmetici. Može da se koristi za toniziranje lica i tela i mogu je koristiti i bebe. Zatim, sve se više koristi i u kulinarstvu. Druga klasa obično ide u sapune, dok se hidrolat treće klase može koristiti kao oplemenjivač za rublje – objasnila nam je Karolina Ese, kozmetolog i proizvođač esencijalnih ulja od lavande, nane i smilja.

Najpoznatija i najpopularnija je svakako ružina cvetna vodica koja se koristi od davnina i koja je namenjena pre svega suvoj, osetljivoj i zreloj koži. Slede ga hidrolati od rimske kamilice, lavande… Popularnosti hidrolata sigurno doprinosi i njihova pristupačna cena, ali i laka upotreba. Bočice sa cvetnom vodicom se mogu nositi u tašni. Tokom vrelih letnjih dana najviše osvežava hidrolat od mente.

– Ovaj hidrolat je zaista veoma osvežavajuć u toplim letnjim danima, jer prijatno rashladi kožu i neko vreme ostavlja osećaj svežine. On će skupiti pore na koži, ali je i umiriti nakon ujeda insekata. Blagotvorno utiče na kožu posle brijanje ili depilacije i neguje je nakon sunčanja. Uopšteno govoreći, hidrolati veoma prijaju koži, jer joj vraćaju vlagu i neguju je. Upotreba je veoma jednostavna: samo ih poprskate po koži i ostavite da se osuše – otkrila nam je Karolina Ese.

Osim cvetnih vodica koje hidriraju lice dobro bi bilo napraviti bar jednom nedeljno masku od voća koje imate kod kuće. Evo šta predlaže autorka veoma posećenog bloga o prirodnoj nezi kože, kose, lica i tela Snežana Dukanac

– Upotrebite kraljicu među voćkama koja se vekovima uzgaja u Srbiji. Pogađate, u pitanju je šljiva, naše nacionalno voće. Kada je lepota u pitanju, šljiva je malo zanemarena, ali kad shvatite koliko bogatstvo krije u sebi i koje blagodeti donosi, sigurna sam da ćete šljivu uključiti u svoju negu. Ova voćka je pravi eliksir mladosti i lepote. Obiluje vitaminima A i Ce i prava je prirodna zamena retinola A.

Šljiva je dostupna svima, tokom cele godine – leti kao sveža, a posle i kao sušena. Maske od šljiva su prava blagodet za kožu, a evo i jednostavnog recepta kako da je napravite:

– Izgnječite svežu šljivu, dodajte malo maslinovog ulja, malo limuna i malo pavlake i nanesite to na lice. Prava blagodet! Skrenula bih pažnju da pažljivo birate šta stavljate na svoju kožu, birajte organske proizvode i ne stavljajte ništa što ne biste namazali na hleb – kaže Snežana Dukanac – jer 60 procenata ulazi direktno u krvotok i to za neverovatnih 30 sekundi!

Tokom leta i naša kosa je izložena sunčevim zracima, pa je nije loše zaštititi šeširom ili maramom, makar na plaži. Zato tokom leta izbegavajte dodatne izvore toplote (fen). Sunce vam već dovoljno zagreva kosu. Koristite najniže temperature kod fena, ako ga baš morate koristiti. Peglu i figaro za stilizovanje izbegavajte, neka vam kosa bude što prirodnija.

Zanimljivo je da se hidrolati mogu upotrebljavati i kod nege kose. Zgodno je, što je ne maste, pa oni koji imaju masniju kosu ne moraju da strahuju da će je hidrolat dodatno namastiti. Ukoliko želite meku, sjajnu i negovanu kosu samo je poprskajte cvetnom vodicom posle sušenja. Snežana Dukanac preporučuje da na vašu kosu stavite masku da biste joj povratili sjaj i lepotu.

Leto je doba kada više obraćamo pažnju na svoja stopala, jer nosimo obuću koja više otkriva nego skriva. Jedan od osnovnih problema su suva stopala, od kože koja se peruta do ispucalih peta. To se događa zato što koža na stopalu nema lojnih žlezda i nema elastičnost i zaštitu koju pruža sebum, odnosno lojne žlezde.

– Potopite ih na dvadeset minuta u toplu vodu, u koju ste dodali desetak kapi ulja slatke narandže i šaku morske soli, pustite neku finu muziku i pijuckajte kafu. Onda, talogom od kafe uradite piling, a posle toga dobro utrljajte ulje argana ili ulje avokada, u koji možete dodati par kapi etarskog ulja sperminta ili eukaliptusa, koje će vam doneti svežinu i lakoću za nastavak aktivnosti, naročito ako ponovo ulazite u obuću sa štiklama – savetuje nam farmaceutkinja i dobar poznavalac bilja i etarskih ulja Snežana Jović

Preporuka je da ih masirate bar pet minuta dnevno, a ona će vam blagodarno uzvratiti – redovnom negom vaša stopala mogu preporoditi i postati nežna kao svila. To isto može da se kaže i za lice i telo – svakodnevna redovna nega učiniće da bez posebnog truda budete lepi i negovani.

Marina Jablanov Stojanović

Foto: Mariniranje, Pixabay, Pexel, Freepik